INDUSTRYOLOG MAGAZINE

SAYI 2

BÜTÜNSEL LİDERLİK

Hepimiz bir şeyleri başarmak istiyoruz. Hayallerimiz, hedeflerimiz var. Ama sonuca
ulaşanlarımız ne yazık ki hayalleri kuranlar kadar çok değil. Hepimiz başaramıyoruz.
Hepimiz hep aklımızdan geçirdiğimiz hayalini kurduğumuz işleri bir türlü
başarıyla tamamlayamıyoruz.

Neden?

BÜTÜNSEL LİDERLİK

Günümüzün en önemli işi iletişim. Eğer bir ürünü satmak istiyorsanız, üretmek istiyorsanız, pazarlamak istiyorsanız, her ne yapmak
istiyorsanız karşınızdaki ile iletişim kurmak zorundasınız. İletişiminizi kuvvetlendirmeden başarı elde etme şansımız neredeyse yok.
Akademi içinde, eğer ekip arkadaşımızın hastaysa hastalığından, mutluysa mutluluğundan haberdar değilsek bir birimizle iletişemiyoruz demektir ve bir şeyleri başarmamızda bu şekilde mümkün değildir.
Gerçekten de öyledir. Ama burada kişisel başarı noktasına geldiğimizde
iletişeceğimiz ilk kişi aslında biziz. Kendimizle doğru şekilde konuşabiliyor muyuz? Doğru soruları içeride bir çatışma yaratmadan, stres oluşturmadan sorup cevaplarını güzelce bulabiliyor muyuz?
Aslında beynimizde bir takım düşünceler sürekli dönüp duruyor. Sürekli bir biri ile iletişim halinde olan bir sistemimiz var. Şimdi sizden bir isteğim var okumayı bırakın ve sessizliğinizi sağlayıp gerçekten kendinizi içinizdeki sesi dinleyin. Orada konuşan bir şey var ve her insan gibi dinlenmeye ihtiyaç duyuyor. Kendinizi dinleyin. İşte iletişimin başladığı nokta.

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

YB

YÖNETİM BİLİM Mİ SANAT MI?

“Yönetim nedir?” sorusuna en güzel cevap ise örgütün sahip olduğu madde ve
insan kaynaklarını kullanarak örgüt amacını gerçekleştirme bilim ve sanatıdır.

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

10

L7B

LİDERLİĞİN 7 BÜYÜK GÜNAHI NEDİR?

Drucker liderliği, yöneticiliğin en temel becerisi olarak görmektedir. Bu kavramda da söylediği en temel sözlerden birisi şudur:

Yöneticilik Lider Yaratmaz

Neslihan Sezer - Endüstri Mühendisi

19

AG

AMAZON GO PROJESİ

Aşığı olduğum Amazon da sanki bir Black Mirror bölümü çekiyormuş edasıyla yeni bir projesini fiziki olarak hayata geçirdi. Adını da çok manidar bir şekilde Amazon Go koydu.

Nevzad Ali Kılıç - Endüstri Mühendisi

23

BÜTÜNSEL LİDERLİK BAŞARMANIN YOLU

Hepimiz bir şeyleri başarmak istiyoruz. Hayallerimiz, hedeflerimiz var. Ama sonuca ulaşanlarımız ne yazık ki hayalleri kuranlar kadar çok değil.

Murat Bilginer -Industryolog Founder

28

HK

HER AY KİTAPLAŞIYORUZ

Seth Godin, bu kitabında gerek sosyal hayatta gerek iş dünyasında bir takım olmanın, yönetici ile olan farklılıklarından ve bir takıma liderlik etmenin ne anlama geldiğinden bahsediyor.

Murat Bilginer - Industryolog Founder

30

EP

RÖPORTAJ – ENDER PAK

Mercedes Benz’de Bir Mühendis… Özetle dil, sosyal olmak, kendini ifade etmek, iyi iletişim kurabilmek, iyi bir dinleme yeteneğine sahip olmak anlamında sizlere verebileceğim en büyük tavsiyelerdir.

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

36

DA

10 SİTE İLE DEVRİ ALEM

unsplash.com Telif hakkı problemi olmadan yüksek çözünürlükteki fotoğraflar bulmanızı sağlayacak bir uygulama daha. Bu uygulama daha çok içerik üreten insanların işine yarayacaktır fakat ilham almak isteyen, wallpaper arayışında olanların da mutlaka bir göz atması gereklidir.

Ayşe Dilan Bekar - Endüstri Mühendisi

43

HL

HİSSETTİRMEYEN LİDERLİK NASIL OLUR?

Lider, ekibi için en doğrusunu düşünmeli ve bu hususta kararları önceden verebilmelidir. Bu süreci de öyle bir şekilde tasarlamalıdır ki ekibi onu benimsesin ve sonuca kendiliğinden varabilsin. Aynı şekilde ekibin her bir üyesinin de aynı farkındalığı kazanmasını sağlayarak…

Neslihan Sezer - Endüstri Mühendisi

46

TD

PROJECT HB FİKİR HİÇBİR ŞEYDİR

Eğer bir planınız varsa sakın ertelemeyin. Akademi içinde sıkça duyduğumuz bir söz var; “Fikir hiçbir şeydir.” Bir fikrimiz varsa işe koyulmadıkça fikrin hiçbir işe yaramadığını hep söyleniyordu. Tabi ki bunu kavramam zaman aldı.

Nurdilek Kasar - Endüstri Mühendisi

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

 

TÜM ABONELİKLERDE %50 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA

 

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla