INDUSTRYOLOG MAGAZINE

SAYI 3

YAZILIM ÖĞRENİN

İlk bilgisayar programımı yazdığımda küçük bir hesap makinesi yapmıştım. 3+3=6 yazıyordu ekranda. Ben yazmıştım bu programı. Evet senin programını da sen yazdın. Senin yaptığın program bir problemi çözdü. Elimi yumruk yapıp işte bu dediğimi hatırlıyorum büyük bir heyecanla. Tutku işte tam olarak burada başladı. Kendi yazdığım, ürettiğim bir yazılımın bir problemi çözdüğünü görmemin bana verdiği hazzı yaşamamla başladı. Sonra hiç bırakamadım o duygunun peşini.

YAZILIM ÖĞRENİN

Ülkece bu alanda yetişmiş, kalifiye insanlara çok ihtiyaç var. Böyle kişiler arttığında önce kendi problemlerimizi, sonra dünyanın problemlerini çözebiliriz. İhracat yapan pek çok firmanın doğmasını
sağlayabiliriz. Ülkemizi çıkışa geçirecek en büyük güç İhracat. Yazılım bu alanda atak yapabileceğimiz en güzel alanlardan biri. Sadece bir bilgisayara ve çalışma azmine ihtiyacımız var. Industryolog Akademi’nin 3 yıllık geçmişinde arkadaşlarıma söylemekten asla usanmadığım
konu Yazılım Öğrenelim. Artık duymaktan bıktıkları için çalışmaya başladılar sanırım.

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

HY

HANGİ YAZILIM DİLİ NEDEN TERCİH EDİLMELİ?

Günümüz teknolojisinde yazılım önemli bir yer kaplıyor. Kullandığımız telefonun, telefondaki uygulamaların, oyunların temelinde bin bir çeşit kod yatıyor.

Neslihan Sezer - Endüstri Mühendisi

14

YK

YAZILIMDA KENDİ MI NASIL GELİŞTİREBİLİRİM?

O yüzden Algoritmayı geliştirmek için, yani düşünmeşeklinizi geliştirmek, problemlere bakış açınızı değiştirmek için yapmanız gereken birkaç yol var. Sayacaklarım çoğaltılabilir ama ben temel olarak gördüklerimden bahsetmek istiyorum.

Murat Bilginer - Industryolog Founder

20

ÖA

RÖPORTAJ – Dr. ÖZGÜR AKIN

AKINSOFT’un kurucusu Özgür AKIN ile yazılım, teknoloji, robotik çalışmalar ve teknolojinin gelecekteki yeri ve önemi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

26

YÜD

YAZILIMDA ÜLKEMİZ VE DÜNYA

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte yazılıma olan ilgi ve önem de her geçen gün artmaya devam ediyor. Yazılımcılık ile aynı anlama gelen programcılık biz farkında olmasak da hayatımızın büyük bölümünde bizimle iç içe.

Mücahit Berçin - Endüstri Mühendisi

32

BSV

BAŞLA SABRET VAZGEÇME

Bugünlerde bu cümleyi çok sık duymaya başladık sanırım. Peki, öğrenelim. Ama nasıl? “Hadi öğrenelim” deyince öğrenebiliyor muyuz mesela? Kolay mı o kadar yazılım öğrenmek?

Ezgi Çayır - Endüstri Mühendisi

36

ÜK

ÜCRETSİZ KODLAMA EĞİTİMİ VEREN 9 SİTE

Industryolog Akademi 2016 yılında kurulan ve C#, Matlab, Minitab, C++ gibi kodlama eğitimlerine de tamamen ücretsiz şekilde ulaşabileceğiniz bir sitedir.

Burak Yıldız - Endüstri Mühendisi

42

CE

CODIA EKİBİ İLE 1 SORU İLHAM VEREN 11 CEVAP

Benim yazılım öğrenme sürecim kişisel durumlardan dolayı kötü bir zamana denk geldi ve bloğumun sloganı olan “Asla Vazgeçme”yi kendi üzerimde test etmiş gibi oldum.

Emine Süer - Endüstri Mühendisi

52

KK

KLAVYE KALEMDEN KESKİN Mİ?

Dijital teknoloji günümüzde hız kesmeden ilerliyor. Artık dün ve bugün değil, her geçen saniye yenileniyor. Geçmişte bir ürün elde etmek veya bir tasarım yapmak ne kadar da zahmetliymiş değil mi? Sabırla çizilen projeler, tek tek yazılan içerikler, kayda alınan sayfalarca arşivler ve daha fazlası için günlerce çalışılıyormuş.

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

56

PD

PROGRAMLAMA DİLİNİN TARİHÇESİ

Machine dil dediğimiz bilgisayara yakın diller bilgi teknolojisinin ilk çağlarında karşımıza çıkıyor. Yeni nesillerle birlikte programlama dillerinin insana yakınlaşmış olduklarını görüyoruz.

Mehtap Gök - Endüstri Mühendisi
Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

 

TÜM ABONELİKLERDE %50 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA

 

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla