INDUSTRYOLOG MAGAZINE

SAYI 5

HAREKETE GEÇ

Size bir rüya yada bir hayal anlatmayacağım. Size bir gerçeği anlatmak değil haykırmak istiyorum. Hepimiz yapmak zorundayız. Hepimiz hedeflerimizin, hayallerimizin peşinden koşmak zorundayız. Bu ülkenin daha güçlü yarınları olması için ve gelecek nesillere bırakacağımız daha güzel bir ülke için çalışmak, üretmek zorundayız.

HAREKETE GEÇ

Başkalarının zorundalıkları iş yapmanızı sağlar.  Ama kendi zorundalıklarınız başka hayatlara dokunmanızı. İkinciyi her zaman tercih ettim. Kimse benden bir şey beklemeden yapılması gereken şeyleri hep iyi bir şekilde yapmaya çalışarak. Çünkü benim çok güçlü bir nedenim var.Hepimizin bu ülkeye borcu var. Bu borcu ödemek zorundayız. O yüzden de bir şeyler yapmak zorundayız. Durma zamanı geçti. Yeterince oturduk ve zaman kaybettik. Sizi başlamaktan alıkoyan her ne varsa şimdi bir kenara itin. Şimdi Başlayın. Çünkü Sonra Asla Demektir.

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

ŞE

ŞANS EN ÇOK HAREKET EDENDEN YANADIR

Harekete geçmek için doğru zamanın gelmediğini düşünüyor hatta da motivasyonunu kaybedip yarıda bırakmaktan korkuyor da olabilirsin. Ama bunların hiç birini ilk adımı atmadan öğrenemeyeceksin. Hayat amacını, harekete geçmek için sebep ve hedeflerini belirle ve ilk adımı at!

Burak Yıldız - Endüstri Mühendisi

10

BM

BİR MEVZU VAR DÜŞÜNMEMİZ GEREKEN

Peki neden bu kadar önemli ilk hareket? Hayatımızın birçok evresinde hayal ettiğimiz şeyler ya da takıldığımız engeller oluyor. Ama düşünün, bir tepkimenin bile aktif hale gelebilmesi için belli bir ilk enerjiye ihtiyacı var. Doğanın dengesi bu iken bizlerin oturur halde, bir şeylerin gerçekleşmesini bekliyor olmamız çok yersiz değil mi?

Ece Yavaşcan - Endüstri Mühendisi

14

KA

KONFOR ALANINDAN ÇIKMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Konfor alanından çıkmak, zincirleri kırmak bizim elimizde. Zincirleri kırmak imkansız değil sadece zor olduğunu göreceksiniz. Bunu yapmak için sadece cesarete ihtiyacımız var. Cesaret edemediğimiz zaman zincirlere esaret kalırız. Harekete geç ve kır zincirleri!

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

20

AD

AKLINIZDA DEĞİL DÜNYANIZDA KALSIN

Önemli olan hangi balıktan başlayacağını bilmek. Önceliklerimizi belirleyip bu sıraya göre gerçekleştirmeliyiz ve sen sevgili çok fikir sahibi; seçici bir avcısın,bunu biliyoruz. Artık aklındakileri Dünya’na katma zamanı.

Buse Nur Kaya - Endüstri Mühendisi

28

FS

FESTİVALLER

Dünya’nın en büyük Buz ve Kar festivali her yıl 5 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında Harbin, Çin’de gerçekleşiyor. Eskiden Harbin’ de yaşayan balıkçılar, yaktıkları mumların sönmemesi için buzların içini oyarak mumları oraya yerleştirirlermiş. Buz ve mum ışığının yarattığı görsel şölen 19. yüzyıla gelindiğinde buz ve kardan farklı eserler ortaya koyulmasıyla gelişmiş.

Mehtap Gök - Endüstri Mühendisi

32

HGV

HAREKETE GEÇME VAKTİ

Sadece “bu ülke için, bu insanlık için ne yapabilir” düşüncesine odaklan. Artık harekete geçmek için birçok şansın ve yolun var. Kimse başarısız oldun diye seni yargılayamaz. O yola önce başla. Unutma ki seçtiğin yol ve yöntem yanlışsa, diğer seçtiğin yolda daha tecrübeli olacaksın.

Buse Uslu - Endüstri Mühendisi

40

BHG

BEKLEME! HAREKETE GEÇ

Milyon kere işe yaramayan işle uğraşabilir, çok kez yanlış yapabilir hatta bir sürü zaman kayıpları yaşayabiliriz ama bunlar tekrardan başlayamayacağımız anlamına gelmez. Her başarısızlığımızda, her hatamızda edindiğimiz tecrübeleri cebinize koyup üstüne başkalarının tecrübelerini de ekleyip rotamızı tekrar düzenlemeli aynı hataları tekrar yapmamak için sağlam adımlar atmalıyız.

Melis Yarşı - Endüstri Mühendisi

46

ZY

ZAMANI YAKALAMAK İÇİN 3 DAKİKA

Bir iş yaparken mesela kitap okurken sayfayı bitirip yeniden okuduğumuz, yemek yaparken hızımızı alamayıp bir şeyleri fazla eklediğimiz, hatta bir şeye bakarken onu görmediğimiz zamanlar… Hepimizin yaşadığı olağan durumlar değil mi? Eğer bu durumları veya benzerlerini sıkça yaşıyorsak duralım. Çünkü aklımızda olan şey asıl yapmamız gereken şeydir. Önce ondan kurtulalım. Uzun soluklu bir mevzuysa en azından bir adım atalım. Durup düşünelim.

Ayşenur Şengül - Endüstri Mühendisi

50

GS

GELİŞİM SEPERATÖRÜ KİTLESEL SESSİZLİK

Ülkelerin, toplumların, insanlığın ve dünyanın gelişimi nitelikli iletişimden ve ardından gelecek olan nitelikli işlerden geçmektedir. Eğer bunu yakalayamazsak sadece kendi yerinde sayan ve romantik cümleler ile kahve sohbetlerinde; gelişimden, ilerlemeden, üretimden bahseden reel olarak değil nominal olarak yaşayan insanlar olmaktan bir adım öte gidemeyiz.

M. Rahmet Erdoğan - Endüstri Mühendisi

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

 

TÜM ABONELİKLERDE %50 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA

 

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla