INDUSTRYOLOG MAGAZINE

SAYI 6

ZENGİNLİĞİN YOLU

Bilgisayar mühendisi iki arkadaşın geliştirdiği “Sling Drift” isimli araba oyunu dünyanın farklı ülkelerinde 6 gün gibi kısa bir sürede 4 milyon kişi tarafından indirildi. ABD,Kanada,İngiltere ve Almanya’da ise en çok indirilen oyunlar
arasında yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Mert Can Kurum, mezun olmasının ardından çeşitli yazılım şirketlerinde çalıştıktan
sonra TÜBİTAK desteğiyle “Ruby Games” isimli yazılım şirketini kurdu. Ardından internetten tanıştığı başka bir bilgisayar mühendisi olan Zeren Tolga Kaçar ile kısa sürede oyunlar geliştirmeye başladılar. Geliştirdikleri mobil araba oyunu olan Sling Drift ‘in yayını için Tastypill ile yapılan anlaşmayla Android ve IOS işletim sistemlerinde yapılmaya başlandı.

ZENGİNLİĞİN YOLU

Zengin olmak denince ne geliyor aklınıza? Size göre zenginliğin tanımı
ne? Zenginlik gerçekten sahip olduğumuz o kağıtlar ve onlarla aldığımız
eşyaların sayısı mı? Yoksa bunların çok daha ötesinde, sahip olduklarımızı nasıl değerlendirdiğimizle mi alakalı?

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

MY

MİNİMAL YAŞAM MAKSİMAL ZENGİNLİK

Zengin olmak denince ne geliyor aklınıza? Size göre zenginliğin tanımı ne? Zenginlik gerçekten sahip olduğumuz o kağıtlar ve onlarla aldığımız eşyaların sayısı mı? Yoksa bunların çok daha ötesinde, sahip olduklarımızı nasıl değerlendirdiğimizle mi alakalı?

Buket Bodur - Endüstri Mühendisi

10

TNZ

TÜRKİYE’ DE NANOTEKNOLOJİ ZENGİNLİĞİ

Üzerinde yaşadığımız topraklar herkes için ayrı bir değer. Kimi canlılar için bitki örtüsü zenginliği, kimileri için yatırım veya kimileri için yeraltı kaynakları ya da kişilerin kendi gelişimleri için fırsatlar yarattığı yaşam alanı.

Özlem Karakoç - Endüstri Mühendisi

16

KYT

KARA YOLUNDA HAVA TRAFİK KONTROLÜ NEXAR

Yapay zekâ tabanlı yeni bir teknoloji olan Nexar’ı, Eran Shir; can kayıplarının yaşanmaması adına yeni bir yol olarak sunmuştur. Peki nedir bu Nexar? İsrail merkezli Nexar, akıllı telefonları araç sürücüleri için yapay zeka gücüyle çalışan birer Dashcam’e çeviriyor.

Afet Kaldırım - Endüstri Mühendisi

18

İN

İNTERSTİSYUM

Safra kanalında kanser aranıyorken ortaya çıktı bu organ. İnterstisyumun kanser hücrelerinin vücuda yayılmasında bir otoban görevi yapıyor olabileceği belirtildi. Bilim adamları, bu organın işlevlerinin anlaşılmasının yeni kanser testleri bulunmasına vesile olabileceğini belirttiler.

Afet Kaldırım - Endüstri Mühendisi

20

TY

TÜRK YAZILIMCILAR İŞ BAŞINDA

Bilgisayar mühendisi iki arkadaşın geliştirdiği “Sling Drift” isimli araba oyunu dünyanın farklı ülkelerinde 6 gün gibi kısa bir sürede 4 milyon kişi tarafından indirildi. ABD,Kanada,İngiltere ve Almanya’da ise en çok indirilen oyunlar arasında yer aldı.

Buse Nur Kaya - Endüstri Mühendisi

22

FM

FARKINDA MISINIZ?

Karadeniz’in yaylalarının büyüleyici havasını Türkiye’de olup da görmeyen, duymayan yoktur. Santa da bunlardan bir tanesi. Yanbolu Vadisi’nin iki yasında ve yaklaşık 1800 metre yukarıda kurulan, birbirine yakın yedi mahalleden oluşan ve diğer adı Dumanlı Köy olan bu yer adını, gidip görenlerin de tecrübe ettiği üzere üzerinden ayrılmayan bulutlardan dolayı almış olmalı.

Buse Nur Kaya - Endüstri Mühendisi

24

VVV

VENİ, VİDİ, VİCİ

Dergimizin ilk konuğu İtalya. Kendisi favori ülkelerimden birisidir. İtalya’da gördüklerimi çok detaylandırmadan genel hatlarıyla bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Buket Bodur - Endüstri Mühendisi

28

FES

FESTİVALLER

Kökeninin Azteklere dayandığı bilinen gün, Latin Amerika özellikle de Meksikalıların en önemli festivali olan rengarenk dini bir seremonidir. İnsanlar, ölümü çağrıştıran makyajlar yaparak, mezarlıklarda şarkılar ve danslar eşliğinde parti yaparlar. Festivale katılanlar için bu 2 gün boyunca, ölümle yaşam arasındaki çizgi kalkar ve insanlar ölümle barışık hale gelir.

Mehtap Gök - Endüstri Mühendisi

32

DEZ

DÜNYA’ NIN EN ZENGİN KÜTÜPHANESİ

Kitap ve kitap rafı sayısı bakımından dünyanın en büyüğü kabul edilen Kongre Kütüphanesi ile ABD’nin ikinci ve dünyanın dördüncü büyüğü New York Halk Kütüphanesi, ülkenin en önemli kültürel aktarım mekanları arasında önemli bir yere sahip.

Mehtap Gök - Endüstri Mühendisi

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla