INDUSTRYOLOG technıc

SAYI 2

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ÜRETİME ETKİSİ

Çin’de Bambu ağacı yetiştirilir. Bu ağacın yetiştirilmesi ise şöyledir; “Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.

Nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.“ Aklımıza ilk şu soru gelebilir Bambu ağacı 6 haftada mı 27 metre boya ulaştı yoksa 5 yılda mı?

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN

ÜRETİME ETKİSİ

Endüstri mühendisliğinin iş alanı oldukça
geniştir. Üretim ve hizmet alanının kapsadığı
hemen her sektörde çalışma imkanı
vardır. Endüstri mühendisliğinde aslolan şey
uzmanlaşmadır.

Bu yazımızda Endüstri Mühendislerinin üretimde
çalışabileceği bazı mühendislik alanlarından ve firmaların neden Endüstri Mühendislerine ihtiyaç duyduklarından bahsedeceğiz.

Endüstri Mühendisliklerinin çalışabilecekleri bazı mühendislik alanları:

Üretim Mühendisi
Üretim Planlama Mühendisi
Kalite Kontrol Mühendisi

 

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

ÜM

ÜRETİM MÜHENDİSİ İLE FİRMANIN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Üretim mühendisi imalatı yönlendiren kişidir. Hangi işin ne zaman kimler tarafından yapılacağını belirler. İşin daha hızlı ve ekonomik yapılması için çözümler üretir. Gerekirse satın almaya da bulaşır. Şantiye şefi fabrikanın olmazsa olmazıdır.

Batuhan Boncuk - Endüstri Mühendisi

12

ÜP

ÜRETİM PLANLAMA MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ

Şirketlerin üretim hedeflerinin gerçekleşmesi için yıllık, aylık, haftalık ve günlük üretim planının oluşturulması ve gerçekleşmesinin sağlanmasından sorumlu kişilerdir. Üretim Planlama Mühendisi, genelde bir üretim planlama yazılımı yardımı ile üretim yönetimi yapar.

Batuhan Boncuk - Endüstri Mühendisi

14

KK

KALİTE KONTROL MÜHENDİSİ İLE SIFIR HATA YOLCULUĞU

Her işletme; bağlı olduğu sektörde hedeflediği yere ve hitap etmek istediği kitleye göre bazı kalite standartları benimsemekte ve bu standartlara uygun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Kalite kontrol mühendisi, üretilen ürünün istenilen kalitede olup olmadığını denetlemekle kalmayıp en az maliyetle en kaliteli ürünün nasıl üretileceği konusunda çalışmalarda bulunur ve öneriler sunar.

Batuhan Boncuk - Endüstri Mühendisi

20

SY

STOK YÖNETİMİ

Stok, satın alınan ya da üretilen malzemelerin üretimde kullanılmak için beklemesidir. Stok kavramı işletme için çok önemli bir kavram olup, doğru ve sistemli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde her işlemde birbirinden farklı bir sürü hata oluşacak, bu da işleyişi zorlaştıracaktır.

Neslihan Sezer - Endüstri Mühendisi

24

EX

EXCEL’ İN İŞ HAYATINDAKİ ÖNEMİ

Excel bilindiği gibi Microsoft tarafından üretilen, her türlü veriyi tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağımız hesaplamaları ve analizleri yapma imkanı sunan bir uygulama programıdır. İlk bakışta hücrelerden oluşan ve çok fazla işlevi yokmuş gibi gözüken bu program ile yapılabilecek işlemlerin sınırı neredeyse yok gibidir.

Duygu Doğan - Endüstri Mühendisi

30

GT

GRUP TEKNOLOJİSİ&HÜCRESEL ÜRETİM SİSTEMİ 

R.Flander 1925′ te JONES&LAMSON machine company şirketinde üretim sistemlerini düzenleme yöntemlerinden biri olarak Amerikan Makine Mühendisleri Birliğine sunulması ile ortaya çıktı. 1959′ da Mitrofanov ‘Escientific Principles of Group Technology’ adlı kitabıyla bu sisteme “grup teknolojisi” adını vermiş oldu.

Ayşenur Şengül - Endüstri Mühendisi

44

ÇG

DAHA HIZLI VE DAHA ADİL SİSTEMLER İÇİN ÇİZELGELEME

Çizelgeleme, işlerin etkin ve düzenli bir şekilde kaynaklara dağıtılması işlemidir. Genel olarak, işlerin ihtiyaç duyduğu çok farklı kaynaklar söz konusudur. Aynı zamanda bu kaynakların miktarı ve işler için gerekli zaman oldukça kısıtlıdır. Ayrıca işlerin belirli bir zaman aralığında ve belirli bir sıraya göre bitirilmesine de ihtiyaç duyulabilir.

Buse Uslu - Endüstri Mühendisi

52

TP

TEORİ Mİ? PRATİK Mİ?

Okul hayatımız boyunca genellikle pratikten ziyade hep teorik bir öğretim sisteminden geçtik. İş hayatına geçtiğimizde ise bu teorik öğretimin tek başına hiçbir işe yaramadığını görmekteyiz. Özellikle üretim sektöründe teoride öğrenilenin pratikte uygulanması ve bunun olabildiğince koordine ilerlemesi çok önemlidir.

 

Ezgi Çayır - Endüstri Mühendisi

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

 

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

 

TÜM ABONELİKLERDE %50 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA

 

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla