INDUSTRYOLOG technıc

SAYI 1

ÜRETİM SİSTEMLERİ

Benim zamanımda benim yaşıtlarım ve benden daha büyükler şunlarla uğraşıyorlardı Endüstri Mühendisleri Odası Kurulsun vs. Daha 2. Sınıftım ve söylediğim şey şuydu siz korunmak istiyorsunuz söz sahibi olmak değil. En iyi korunma bu işte söz sahibi olmaktır ve bu sözle, isteyerek, konuşarak olmaz tek çaremiz var üretmek söz
sahibi olmak istiyorsak üretmekten başka çaremiz yok. En iyi işi biz yapar ortaya koyarsak ve pek çok insanın sorununa çözümler bulursak kendimize bağımlı kılarız. Ondan sonra korunmayı düşünmenize gerek yok. Zaten sizi herkes korumaya başlayacaktır. O gün Endüstri Mühendisliği Odası kurulsun diyenler bugün hala aynı şeyi diyorlar. Bize ne mi oldu?

ÜRETİM SİSTEMLERİ

Bir ya da birden çok hammadde, belli bir ekonomik değere sahip ürün veya ürünler oluşturulması amacıyla bir araya gelirler. Bu oluşuma üretim sistemi adı verilir. Temel olarak, bir üretim sisteminde girdiler, dönüştürme süreçleri ve çıktılar vardır. Materyaller, tesisler, işgücü, bilgi ve teknoloji gibi etkenler girdi olabilir. Dönüştürme süreçleri, mevcut hammaddelerin ve diğer bileşenlerin bir değer oluşturmak için farklı üretim teknikleri ve üretim tipleri ile dönüşüme uğramasıdır. Çıktılar ise ürünler ve değer katmayan atıklar olabilir.

BU AY DERGİDEKİ KONULAR

06

ÜN

ÜRETİM NEDİR?

Üretim, en kaba tabiriyle insanların gereksinimlerine cevap veren tüm etkinliklerdir. İşlenmemiş materyalleri işlenmiş birer ürüne dönüştürme olayı da diyebileceğimiz üretim, üretilen bir çıktı başka bir işletmenin hammaddesi de olabilir.Örneğin bir fabrikada üretilen ipliğin başka bir tekstil fabrikasında işlenip kıyafet olarak üretilmesi bu olaya girer.

İpek Sırma - Endüstri Mühendisi

 

12

ÜT

ÜRETİM TİPLERİ NELERDİR?

İşletme Yönetimi’ nin temel fonksiyonlarından biri, işletmede var olan kaynakların önceden saptanmış amaçlar doğrultusunda en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak yöntemleri geliştirmek ve uygulamaktır

Etka Cem Yağmur - Endüstri Mühendisi

 

24

ÜP

ÜRETİM PLANLAMA

Üretim planlama, müşteriden gelen siparişlere veya talep tahminlerine göre hazırlanan satış programını gerçekleştirmek üzere gelecekteki periyotlarda yapılacak olan ürün miktarlarını tanımlayan bir planın oluşturulması, bu planın uygulanması için kaynakların belirlenmesi düzenlenmesi ve imalatı başlatmak için gerekli olan siparişlerin çıkartılması ile ilgilenen bir işlevdir.

Funda Balkış - Endüstri Mühendisi

 

32

MRP

MRP NEDİR?

Envanter yatırımlarını minimize etmek, üretimi ve etkenliği arttırmak ve alıcıya sağlanan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanılan bir yönetim çizelgeleme ve kontrol tekniğidir. Son ürünün teslim tarihini ve talep öngörümünü esas alarak hazırlanır.

Elif Yönel - Endüstri Mühendisi

 

36

ERP

ERP NEDİR?

ERP, işletmelerin kaynaklarını (insan kaynakları, fiziksel kaynaklar , finansal kaynaklar) bir araya getirerek yönetilmesini ve verimli kullanılmasını sağlamak ya da desteklemek için geliştirilmiş sistem ve yazılımlardır.

Elif Yönel - Endüstri Mühendisi

 

42

JİT

JUST IN TIME NEDİR?

Ürünün yapım aşamasında bundan bir sonraki işlemi de göz önünde bulundurarak iş sırasını belirler.
Sipariş verme zamanının geldiğini ve karşılanması gerektiğini bildiren bu strateji sayesinde en verimli depo hacmi ve üretim devamlılığı sağlanmaktadır.

Elif Yönel - Endüstri Mühendisi

 

48

KN

KANBAN NEDİR?

Kanban, tam zamanında üretim sistemlerinde ve grup teknolojisinde bu işlevi gerçekleştiren sistemidir.
Kanbanın sistem mantığı basittir, düşük yatırım maliyetine sahiptir. Bu yöntemin ilk uygulayıcısı Toyota firmasıdır. Tam zamanında üretim için kullanılan Kanban sistemi, her hücredeki üretim miktarını kontrol eden bir bilgi-iletişim sistemidir.

Elif Yönel - Endüstri Mühendisi

 

50

ÜE

ÜRETİMDE ERGONOMİNİN ÖNEMİ

Oturduğunuz koltuk rahat değilse, çalıştığınız masanın boyu size uygun değilse veya aydınlatmanız gözünüzü alıyorsa kimburada rahat ve verimli bir iş yapabilir ki?

İşte tam da burada çözüm olarak devreye “ERGONOMİ” giriyor.

Dilan Sabuncu - Endüstri Mühendisi

 

58

ÜKP

ÜRETİMDE KULLANILAN PROGRAMLAR VE KULLANIM ARAÇLARI

Kuruluşların işletme operasyonlarını yönetmesine olanak tanır. Genellikle veriyi işin farklı alanlarından toplayan ve bütünleştiren modüler uygulamaların yönetim paketleri anlamına gelir.

Recep Metin - Endüstri Mühendisi

 

BU AY BİR DÜŞÜNCE NOTU

 

Murat Bilginer

Industryolog Academy Founder

DERGİDEN

Issuu Sitesinden Oku

Dijital Dergilerimiz Dünyanın En Büyük Dergi Sitesi Issuu Üzerine Eş Zamanlı Yüklenir ve Size Dijital Olmasına Rağmen Elinizde Hissi Yaşatacak Bir Dergi Okuma Hazzı Yaşatır

ABONE OL

 

TÜM ABONELİKLERDE %50 İNDİRİM FIRSATINI KAÇIRMA

 

Gerçek Bir Değişim Yapmaya Hazır Mısın?

Hadi Bu Şeyi Birlikte İnşa Edelim!

Seninle Büyüyeceğimizin Farkındayız Bir Parçası Olduğun İçin Teşekkür Ederiz

Araç çubuğuna atla